قوانین و مقررات هواپیمایی آتا

راهنمای خرید بلیت

· در زمان وارد کردن مشخصات مسافران (از جمله نام و نام خانوادگی و سن مسافر) اطلاعات ارائه شده می بایست کاملاً منطبق با اطلاعات کارت شناسایی مسافر (شناسنامه و کارت ملی) باشد. در غیر اینصورت بلیت فاقد اعتبار است.

· چنانچه مراحل خرید با موفقیت انجام شود، سیستم به صورت اتوماتیک شماره بلیت های صادر شده را به مسافر اعلام می کند و در پایان کار، رسید مربوط به خرید بلیت اینترنتی روی صفحه ظاهر و در اختیار مسافر قرار می گیرد.

· صدور بلیت اینترنتی تنها در صورت تایید قطعی پرداخت از جانب بانک عامل نهایی تلقی می شود.

· مسافر می بایست رسید چاپی یا الکترونیکی خرید بلیت را در هنگام پرواز، به مأمور مربوطه ارائه نماید.

 

قوانین و مقررات پذیرش فرودگاهی

·ارائه کارت ملی یا مدارک معتبر عکس دار برای پروازهای داخلی و ارائه گذرنامه برای پروازهای خارجی الزامی است.

· ارائه مدرک شناسایی عکس دار برای تمامی مسافرین اعم از بزرگسال، کودک(2-12 سال) و نوزاد(زیر 2 سال) الزامی است.

· جهت دریافت کارت پرواز، ارائه کارت شناسایی عکس دار معتبر (کارت ملی شناسنامه ) مسافر الزامی است.

شرایط پذیرش کودک بدون همراه

· کودکان 6 الی12 سال که با تایید والدین و یا قیم خود به تنهایی سفر می کنند، جهت پذیرش در فرودگاه می بایست همراه والدین یا قیم خود با همراه داشتن کارت شناسایی عکس دار که اثبات ولایت قهری می نماید به دفتر ایستگاه هواپیمایی آتا مراجعه نموده و پس از انجام هماهنگی های لازم از جانب پرسنل شرکت هواپیمایی آتا و دریافت کارت پرواز مخصوص کودک بدون همراه به منظور انجام مراحل پرواز راهنمایی لازم صورت پذیرد.

شرایط افزودن بلیت نوزاد به بلیت والدین

· افزودن بلیت نوزاد به بلیت والدین از طریق هماهنگی با دفاتر فروش هواپیمایی آتا یا آژانس صادرکننده امکان پذیر است. شایان ذکر است مسافران دارای بیش از یک نوزاد (دو قلو) علاوه بر بلیت خود می بایست نسبت به خرید یک بلیت با نرخ کودک اقدام نمایند.

شرایط افزودن بلیت کودک به بلیت والدین

· افزودن بلیت کودک به بلیت والدین صرفاً از طریق دفاتر فروش هواپیمایی آتا امکان پذیر است.

 

شرایط پذیرش مسافرین با شرایط ویژه پزشکی و خانم های باردار

· افراد با بیماری های قلبی- عروقی، بیماریهای تنفسی و صرع و هر گونه شکستگی، عمل جراحی، بخیه، حساسیت و بانوان گرامی که در شرایط بارداری هستند و موارد مشابه، مسافران می بایست جهت پیروی از دستورالعمل مسافرت هوایی با شرایط پزشکی، موارد را به پرسنل شرکت هواپیمائی آتا و یا نفر پذیرش در فرودگاه اعلام نماید تا پس از بررسی مجوز انجام پرواز ایشان و مدارک پزشکی مربوطه، هماهنگی های لازم انجام پذیرد. شایان ذکر است پزشک مقیم در فرودگاه مجاز به صدور مجوز پرواز نمی باشد.

· بانوان های باردار در صورت طبیعی بودن وضعیت جسمانی آنان تا هفته 28 بارداری نیاز به مجوز پزشکی نمی باشد. از هفته 28 بارداری نیاز به نامه پزشک متخصص زنان مبنی بر بلامانع بودن پرواز الزامی است. از هفته 32 بارداری تا پایان هفته 34 بارداری تنها با همراه داشتن تائید متخصص زنان و زایمان و یا پزشک معتبر هواپیمائی آتا پرواز آنان بلامانع است (لازم به ذکر است در این شرایط گواهی نباید بیشتر از 3 روز از تاریخ صدور آن گذشته باشد) و خانم های بارداری که پس از هفته 34 بارداری مراجعه می کنند طبق قوانین هواپیمایی کشوری و بین المللی امکان پذیرش نداشته و قادر به انجام مسافرت نخواهند بود.

شرایط حمل بار مسافری

· میزان بار مجاز و رایگان همراه مسافر که دارای صندلی می باشد در پروازهای داخلی 20 کیلوگرم و پروازهای بین المللی 30 کیلوگرم و برای مسافران بدون صندلی (نوزاد) 10کیلوگرم است.

· حداکثر بار دستی همراه مسافر برای حمل در کابین هواپیما، 6 کیلوگرم می باشد با حداکثر ابعاد 35*55*25 سانتیمتر که جمع ابعاد هر بسته نباید از 115 سانتیمتر بیشتر باشد. در صورتی که مقدار بار دستی بیش از یک ساک دستی استاندارد یا اقلامی نظیر چتر، کیف زنانه، کیف لوازم کودک، دوربین عکاسی باشد، به منظور جلوگیری از اشغال فضای اضافی در داخل کابین (جلوی پای مسافرین و یا در قسمت بالای صندلی) لازم است بار مورد نظر را بسته بندی و به قسمت بار مسافری تحویل داده و رسید آن را دریافت نمایید.

· در صورت هرگونه مفقودی یا آسیب دیده شده به بار می بایست در بدو ورود مسافر به فرودگاه مقصد به مسئولین شرکت هواپیمایی اطلاع رسانی شود. بدیهی است هرگونه ادعای مسافر پس از خروج از سالن فرودگاه هیچ گونه مسئولیتی را متوجه شرکت هواپیمایی آتا نخواهد کرد.

شرایط حمل حیوان و پرنده زنده:

· امکان حمل حیوانات خانگی (سگ و گربه) و پرندگان در تمامی پروازهای هواپیمایی اتا انجام پذیر است.

· حمل حیوانات زنده از جمله گربه و سگ با مدارک شناسایی ( شناسنامه با درج تاریخ واکسیناسیون) و پرنده در قفس یا باکس مخصوص خود، انجام می شود.

· قفس موجودات زنده می بایست به اندازه ای باشد که حیوان یا پرنده بتواند در آن بایستد و دارای منافذ تهویه باشد.

· حمل حیوانات جونده از جمله (خرگوش، همستر، موش، سنجاب) ممنوع است.

· حمل و نحوه تحویل حیوانات خانگی (به جزء خرگوش، همستر، موش، سنجاب) یا پرندگان مذکور قبل از پرواز در فرودگاه مبداء، تنها از طریق هماهنگی با مسئولین بار در ایستگاه مربوطه انجام می پذیرد.

سایر قوانین و اطلاعات مهم شرکت هواپیمائی آتا

· هر یک از بارهای مسافری صرف نظر از محتویات آن از جانب شرکت هواپیمائی پذیرفته می شود، لذا هواپیمایی آتا در قبال آسیب دیدگی مواد فاسد شدنی و یا اشیاء شکستنی مسئولیتی نخواهد داشت. لطفاً از قرار دادن هر گونه اشیا قیمتی، مدارک شناسایی و پول نقد و اقلام مشابه در بار خود جداً خودداری نمایند زیرا طبق قانون سازمان هواپیمایی کشوری در پروازهای داخلی و بین المللی چنانچه بار مفقود شده و تا 21 روز یافت نشود خسارت آن از جانب شرکت هواپیمایی به صورت محدود قابل جبران می باشد.

· حضور مسافر در کلیه فرودگاه های داخلی دو ساعت و مناطق آزاد دو ساعت و سی دقیقه قبل از پرواز ضروری است و چهار ساعت قبل از پرواز در پروازهای بین المللی در فرودگاه ضروری می باشد. لذا حضور به موقع مسافردر فرودگاه ضروری بوده و پرواز شرکت هواپیمائی به علت تاخیر حضور مسافر در فرودگاه به تعویق نخواهد افتاد.

· کليه پروازهاي داخلي هواپيمايي آتا در فرودگاه مهرآباد از ترمينال 2 انجام مي پذيرد.

· لطفاً از قوانین و مقررات مربوط به بلیت اعم از شرایط کنسلی، تغییر تاریخ و غیره در بخش بخشنامه ها جهت تسهیل امور پرواز خود آگاهی و اطمینان حاصل فرمائید.

· کلیه قوانین مزبور بر اساس مقررات کنوانسیون ورشو (مقررات حمل و نقل هوائی بین المللی) می باشد.

· جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفاً با دفتر مرکزی هواپیمائی آتا به شماره 4855-021 تماس حاصل فرمائید و یا به آدرس سایت مراجعه فرمائید.

 

 

 

 


پرواز به سریعترین شکل ممکن! آتا تیکت

گروه دورانV5.6.6.0